Ideální dovolená...

...pro rodiny s dětmi

Spoustu letních dobrodružství a zážitků prožijete, vydáte – li se společně s dětmi za pověstmi Českého ráje. Jak uvádí malý letáček z turistické kanceláře:“…Průvodcem a pomocníkem Vám bude Cestomapa, brožura Dvanáct pověstí Českého ráje a Cestoknížka, do které budete při svém putování sbírat soutěžní razítka a plnit úkoly… Vaše letní putování Vás povede s Černým rytířem do Hruboskalského skalního města, s loupežníky na Maloskalsko, s vílou Jizerýnou do Horního Pojizeří, s čertem na Zebín a hodným vodníkem Čeperkou do okolí Kopidlna…“

Nebo byste se chtěli podívat do jednoho z největších přírodních zábavních dětských areálů v České republice? Žádný problém – najdete ho v nedalekých Radvánovicích.

Staré Hrady si pro Vás připravily program Časem zpátky do pohádky, muzeum panenek a medvídků na Vás čeká zase v Troskovicích.

To vše je ale jen malý zlomek letní nabídky pro děti v Českém ráji. Přijeďte a uvidíte – těch možností na prožití velmi hezkých dnů je mnohem, mnohem víc…

...pro romantiky

Na svých výletech můžete navštívit bezpočet historických památek – krásných hradů, zámků a kostelů. Ten nejkrásnější a nejzachovalejší středověký hrad Kost je jen pár kroků od Vašeho ubytování U kohouta. Můžete se ale také vydat například na Humprecht, Valdštejn, Valečov, Trosky, Frýdštejn, Rotštejn, Staré Hrady, Dětenice, Hrubou Skálu, Hrubý Rohozec a další a další. Na některé z nich dojdete pěšky, na některé dojedete na kole, na další třeba letními turistickými autobusy, které převezou i Vaše kola.

...pro cyklisty

Na nejednom našem výletě na kolech jsme málem padli do trávy u cesty s tím, že dál rozhodně nejedeme! Jenže jeli jsme a teď Vám můžeme pomoct i s výběrem cyklistických tras, které skutečně stojí za to. A navíc – na každé z nich uvidíte tak krásnou krajinu, jako nikde jinde. Za každou skalou, za každým kopcem či lesem je jiná a neopakovatelná. Všude na cestě potkáte malé hospůdky a občerstvení , kde si můžete odpočinout a současně doplnit pohybem spálené kalorie… Trasy v Českém ráji jsou navíc velmi dobře sjízdné i pro sportovní rodiče, kteří neváhají připojit vozík se svým potomkem za sebe a vyjet za dalšími zážitky.

Od nás navíc dostanete popis některé z dvanácti cyklotras i s mapkou a grafikou terénního reliéfu.

...pro ty, co musí vylézt na každou skálu

Nebojte se, nudit se nebudete! Příležitostí k lezení na pískovcové vrcholky s výhledem na krásná skalní města najde dost a dost. Velmi dobře dostupné z Vašeho ubytování U kohouta jsou všechny – Prachovské skály, Hruboskalsko i Maloskalsko včetně lezecky velmi oblíbených Suchých skal, Příhrazské skály a nádherné Klokočské a Betlémské skály. Mimochodem – kdo jste navštívil našeho „bratrance“ Slovenský ráj a jeho Suchou Belou, velmi rychle se Vám tamější stúpačky znovu vybaví v Příhrazských skalách při cestě na Krásnou vyhlídku. My jsme si tuto trasu asi jako jediní Evropané zkusili na kolech a nikdy na to nezapomeneme. Kdo se vydáte na tento výlet také (doporučujeme ale bez kol!) pochopíte, proč je naše vzpomínka na tuto cestu stále velmi živá.

...pro milovníky projížděk na koňském hřbetu

Oficiálních jízdáren je v Českém ráji je v současné době devět. Jejich majitelé Vás přivítají k projížďkám v koňském sedle v jízdárnách i ve volném terénu. Naprostí amatéři, ale i zkušenější jezdci za jednu hodinu v koňském sedle zaplatí v průměru 400 korun. Rádi Vám doporučíme ty v našem okolí a předáme Vám kontakty na ně.

...pro plavce

V Českém ráji je k Vašemu výběru 16 koupališť, sedm aquaparků či bazénů, ale i řada možností pro koupání v přírodě. V našem nejbližším okolí se jistě výborně osvěžíte ve Věžickém rybníku, v Drhlenech, Srbsku – Branžeži, či v Jinolických rybnících.

...pro pěší turisty

Celým Českým rájem prochází Zlatá stezka Českého ráje. Stačí vykročit po červené značce, a ta Vás provede nejkrásnějšími místy celého mikroregionu. Vy se na ni velmi jednoduše připojíte u hradu Kost a pak už jen jdete a jdete a nestačíte se dívat. Zhluboka se hned na svém „startu“ U kohouta nadechněte, protože pak už budete říkat jen, „áááááách“, „óóóch“ a „..teda, to musím vyfotit, to se jinak nedá….“

Svou trasu ale samozřejmě můžete volit i mezi zelenou, žlutou a modrou a nikdy nebudete litovat. Tak už jen se vydat a uvidíte sami!

...pro milovníky tajemství a historie

Slyšeli jste o Knobloch-Skálově jeskyni? Byla to keltská svatyně ? Věštírna ? Stojíte-li uvnitř, automaticky zatajíte dech... A co si vyjít na hradiště Poráň ? V době bronzové bývalo na skalnatém ostrohu nad Plakánem. Ať ho pozorujete z údolí, anebo se vydrápete nahoru, do jeho srdce, určitě budete souhlasit se mnou, že lepší místo si jeho stavitelé nemohli vybrat. Obě tato místa naleznete na krátké procházce od domu U kohouta.

V dobře dostupné vzdálenosti také naleznete šest míst, která jsou označována jako „brány jinam“ . Rádi Vám o nich řekneme víc a poradíme kudy k nim vede cesta . Teď si ale toto tajemství ponecháme a Vy si uchovejte svoji zvědavost…

...pro ty, co mají v oblibě open air hudbu a divadlo

Tak Vy všichni už určitě máte v kalendáři hudební festivaly Vostrov (Mnichovo Hradiště),Sedmihorské léto, Valečovské kulturní léto, folk na Frýdštejně, ale i programy přímo na hradě Kosti. Pro posledně jmenované se můžete podívat na www.kinskycastles.com.

...pro sběratele hub, bylin a všeho dalšího, co roste od jara do zimy

Z lesů kolem Vašeho ubytování U kohouta se budete vracet s plnými koši hub. Sametové koberce mechu v nich střídají obrovské plochy plné borůvek a brusinek. Mimo lesy objevíte prosluněné louky, které jsou od jara do podzimu plné květin a bylin. Na konci léta všude dozrává spousta ovoce. Velmi blízko je i alej arónií, která nás zase vrací ke keltské tradici. Keltové totiž tyto stromy vnímali jako posvátné a větvičky z nich věšeli nad vstup do svých domů proto, aby se tam spolu s nimi zabydlelo i zdraví, štěstí a láska. A Vy, až ochutnáte aroniový sirup či víno, uvěříte na posvátnou moc těchto plodů také.

Novinky z Kosti